Dernek ve STK proje danışmanı Polaf Organizyon olarak sizler adına Adak, akika ve şükür kurbanlarınızı özenle ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Kurban kesim aşamasını dine uygun şekilde gerçekleştiriyoruz.

Kesim aşamasından ihtiyaç sahiplerine ulaşma aşamasına kadar olan tüm aşamaları kaydederek proje tamamlandığında kurumunuz adına prodüksiyon çalışması ile teslim işlemi gerçekleştiriyoruz.

 

NAFİLE KURBAN NEDİR ?

Müslümanlar üzerinde vacip olmayan kurban çeşidine nafile kurban denilmektedir. Nafile kurban hayırsever vatandaşlar tarafından istek ve iyi niyetleri doğrultusunda Allah rızası için kesilmektedir.

 

Nafile Kurban Çeşitleri;

Kesimi yapacak kişinin niyetine bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Afrika çözüm ortağı olarak derlemiş olduğumuz çeşitler ise aşağıda verildiği gibidir.

 

Şifa Kurbanı : Maddi ve manevi hastalıklardan kurtulup şifaya kavuşmak niyetiyle Allah rızası için kesilen kurbanlardır.

Şifa kurbanları kendi adına kesilebileceği gibi vekalet verilerek başkası tarafından da kesilebilmektedir.

 

Adak Kurbanı : Adak kurbanı kesecek olan kişinin dinen zorunluluğu bulunmadığı halde Allah’a istekle bulunması ve isteği gerçekleşmesi durumunda teşekkür maksadıyla kesilen kurbanlardır.

Adak kurbanı diğer kurban ibadetine göre dağıtım yapılırken farklılık göstermektedir. Adakta bulunan kişi ve yakın çevresi kurban etinden yiyemeyeceği gibi maddi durumu zengin sayılacak kişilerle de adak kurbanı paylaşılamaz.

Bu durumda Afrika çözüm ortağı Polaf Organizasyon çözüm ortağı olarak adak kurbanlarınızı sizler adına ihtiyaç sahibi olan bölgelerdeki insanlara ulaştırıyor, niyetinizi yerleştirmiş oluyoruz.

 

Akika Kurbanı :

“Akikası, yeni doğan çocukla birliktedir. Öyleyse onun adına kan akıtın ve ondan eziyeti giderin (saçını tıraş edin).”

Yeni doğmuş çocuklarına şükretmek maksadıyla kesilen kurbanlara akika kurban denilmektedir.

“Doğan erkek çocuğu için iki koyun, kız çocuğu için ise bir koyun kesilir.Koyunların erkek veya dişi olması size bir zararı yoktur (fark etmez).”

 

Akika kurban kesmenin hükmü hadiste belirtildiği gibi erkek çocuğu için iki koyun, kız çocuğu için bir koyun olarak kesilmesi uygun görülmüştür.

Şükür Kurbanı :

Öyleyse Allah’ın sizi rızıklandırdığı şeylerden helal (ve) temiz olanlarını yiyin; eğer O’na kulluk ediyorsanız Allah’ın nimetine şükredin.”

Şükür kurbanlarınızı dilediğiniz zaman kesebilir, Allah’a şükrünüzü kesmiş olduğunuz kurbanları ihtiyaç sahipleri ile paylaşarak gösterebilirsiniz.

×